تبلیغات
بررسی قران - وهابی‎ها و تبرک به قبر پیامبر اکرم
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

free counters

وهابی‎ها و تبرک به قبر پیامبر اکرم

قبر پیامبر اکرم

از جمله مواردی که وهابی‏ها به مسلمانان، علی‏الخصوص شیعیان ایراد می‏گیرند و نسبت به آن حساس هستند، آداب روضه منوره و حرم رسول خدا(صلی الله علیه و آله) از هنگام ورود به حرم، کیفیت ایستادن، تبرک جستن به قبر و یا ستون‏ها، منبر و ... می‏باشد.

صنعانی که از وهابیون می‏باشد می‏گوید: طواف قبور و تبرک و دست کشیدن یا لمس اعضای دیگر به قبور پیامبر و اهل‏بیت شرک است و این اعمال، مانند افعال جاهلیت برای بت‏ها می‏باشد.(1)

 

وهابی‎ها و تبرک به قبر پیامبر اکرم

قبر پیامبر اکرم

از جمله مواردی که وهابی‏ها به مسلمانان، علی‏الخصوص شیعیان ایراد می‏گیرند و نسبت به آن حساس هستند، آداب روضه منوره و حرم رسول خدا(صلی الله علیه و آله) از هنگام ورود به حرم، کیفیت ایستادن، تبرک جستن به قبر و یا ستون‏ها، منبر و ... می‏باشد.

صنعانی که از وهابیون می‏باشد می‏گوید: طواف قبور و تبرک و دست کشیدن یا لمس اعضای دیگر به قبور پیامبر و اهل‏بیت شرک است و این اعمال، مانند افعال جاهلیت برای بت‏ها می‏باشد.(1)

وهابی‏ها در نامه‏ای که به «شیخ الرکب المغربی» نوشتند، بیان کرده‏اند که:

تعظیم قبور انبیاء و اولیاء از موارد شرک و عبادت بت‏ها محسوب می‏شود.(2)  برای پاسخ به این شبهه و اتهام وارده به مسلمانان، علی‏الخصوص شیعیان ذکر چند نکته لازم است:

1- تعظیم و احترام به قبور انبیاء و اولیاء از مصادیق بزرگداشت و تعظیم شعائر الهی است:

«و من یعظم شعائر الله فانّها من تقوی القلوب»؛ و هر کس شعایر الهی را بزرگ شمارد، همانا که آن از پرهیزگاری دل‏هاست.(3)    

هیچ دلیلی بر تحریم تعظیم قبور وجود ندارد. مگر این که برخی اعمال در آنجا انجام شود و نیّت عبادت بر آن حمل شود مانند: سجده بر قبور، نماز خواندن بر آنها و هر نوع احترامی که به قصد عبادت باشد نه صرفاً احترام و محبت.

2- باید به این نکته توجه داشت که هر تعظیم و خضوعی عبادت نیست و موجب شرک نمی‏شود و حرام نیست.

هیچ دلیلی بر تحریم تعظیم قبورانبیا و اولیا وجود ندارد. مگر این که برخی اعمال در آنجا انجام شود و نیّت عبادت بر آن حمل شود مانند: سجده بر قبور، نماز خواندن بر آنها و هر نوع احترامی که به قصد عبادت باشد نه صرفاً احترام و محبت.

بلکه آن خضوع و تعظیمی عبادت شمرده می‏شود که در برابر فردی که برای او مقام الوهیت قائل است و او را خدا می‏داند، شرک است. در مقاله گذشته اشاره کردیم که عبادت چه معنایی دارد و در چه صورت، عملی عبادت محسوب می‏شود. در غیر این صورت احترام و تعظیم در مقابل والدین، بزرگان و اساتید و امیران همه باید عبادت و در نتیجه شرک محسوب شوند.

پس احترام و تعظیم در برابر کسی که خدا او را بزرگ قرار داده، مانند انبیاء، اولیاء، علما و صالحین، عبادت نیست، بلکه چون خداوند آنها را بزرگ شمرده ما نیز او را بزرگ می‏شماریم در نتیجه این کار به نوعی تعظیم و بزرگداشت خداوند است. مانند احترام به پدر و مادر، احترام و تعظیم به کعبه، مسجدالحرام، رکن، مقام، عرفات و نظایر آنها، همه اینها به اعتبار انتساب به خداوند محترم هستند. و همین‏طور است احترام و تعظیم پیامبران و اولیاء و صالحان، همان‏طور که در زمان حیاتشان شرک نیست بلکه از نظر آیات و روایات پسندیده است و در حال ممات و پس از مرگ هم تعظیم و تکریم ایشان دارای فضیلت است زیرا حرمت آنها با مرگشان از بین نمی‏رود. مالک در مناظره‏ای که با منصور دوانیقی در حرم رسول خدا(صلی الله علیه و آله) داشت گفت:

«انّ حُرمة النبی میتاً کحرمته حیّاً؛ احترام پیامبر بعد از وفات، همانند احترام او در حال حیات است.(4)

جمله فوق به بحث توسل و حیات برزخی رسول خدا دلالت دارد و وهابی‏ها می‎گویند که:

ما اعتقاد داریم که پیامبر در قبر، از حیات برزخی بالاتر از شهدا که قرآن به آن تصریح نمود، برخوردار است، زیرا آن حضرت از شهیدان، افضل است.(5) 

پس با توجه به حقایق مربوط به حیات رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و لزوم احترام به آن حضرت، مکانی که در برگیرنده جسد انبیاء و اولیاست یعنی قبور آنان نیز در خور احترام و تکریم است و این احترام و اظهار محبت‏ها نظیر بوسیدن و دست کشیدن به قبور و مانند آن، عبادت آنها یا عبادت سنگ‎ها نیست و این اماکن به جهت این که مدفن انبیاء و اولیاء است شرف و حرمت پیدا کرده‏اند. و در خور تکریم می‏باشند. همانطور که جلد قرآن از هر جنسی که باشد، به علت مجاورت با قرآن باید محترم باشد و نباید آن را نجس نمود، چون توهین به قرآن محسوب می‎شود.

احترام و تعظیم در برابر کسی که خدا او را بزرگ قرار داده، مانند انبیاء، اولیاء، علما و صالحین، عبادت نیست، بلکه چون خداوند آنها را بزرگ شمرده ما نیز او را بزرگ می‏شماریم در نتیجه این کار به نوعی تعظیم و بزرگداشت خداوند است.

آیا کسی احترام به مقام ابراهیم و تعظیم حجرالاسود و یا طواف کعبه را، عبادت سنگ‏ها، و آن اماکن می‏داند؟

3- تمام این امور از قبیل: طواف، لمس منبر و قبر و دیوار و ... به قصد تبرک انجام می‏شود

 و در روایات اهل تسنن و تشیع و تاریخ وارد شده است که در صدر اسلام، مسلمانان به آبی که پیامبر با آن، دست خود را می‏شست یا مویی که از پیامبر ریخته می‏شد و یا به آب دهان آن حضرت تبرک می‏جستند. برای نمونه به بعضی از این موارد اشاره می‏کنیم:

- در سیره حلبیه  آمده است:

عروة بن مسعود ثقفی در سال صلح حدیبیه نزد رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ایستاده بود، ناگهان دید که اصحاب ایشان به خاطر تبرک جستن به آبی که پیامبر با آن وضو می‏گرفت و یا دست خود را می‏شست، بر هم سبقت گرفته و نزدیک بود برای دستیابی به آن آب، یکدیگر را بکشند و همین کار را با آب دهان حضرت انجام می‏دادند و نیز مویی از حضرت نمی‏افتاد مگر این که اصحاب آن را می‏گرفتند.(6)     

- بخاری در باب صفة البنی(صلی‏الله علیه و آله) از ابی جحیفه نقل می‏کند:

پیامبر در سفری به سوی وادی بطحاء (بیابان مکه) از منزل خارج شد، هنگام نماز، وضو گرفت و دو رکعت نماز ظهر و دو رکعت نماز عصر بجا آورد - تا آنجا که می‏گوید- آنگاه مردم، دست آن حضرت را گرفته و به صورتشان می‏مالیدند.

راوی می‏گوید: من نیز دست پیامبر را گرفته و به صورت خود می‏مالیدم که دست حضرت از برف خنک‏تر و از مشک‏ خوش‏بو‏تر بود.

بخاری در پایان این باب، از همین راوی نقل می‏کند: بلال، باقی مانده آب وضوی رسول خدا را برای مردم آورد و آنان از آن آب تبرک نمودند.(7)    

بخاری در باب استعمال فضل وضوء‏الناس، از ابی جحیفه نقل می‏کند: همراه رسول خدا در مسافرت بودیم، حضرت وضو گرفت و مردم از آب باقی مانده وضوی ایشان، می‏گرفتند و به خود می‏مالیدند.(8)

مالک در مناظره‏ای که با منصور دوانیقی در حرم رسول خدا(صلی الله علیه و آله) داشت گفت:

«انّ حُرمة النبی میتاً کحرمته حیّاً؛ احترام پیامبر بعد از وفات، همانند احترام او در حال حیات است.

مانند این روایت را بخاری در صحیح خود، «کتاب الصلاة» نیز آورده است و گفته است که مردم خود را به وضوی حضرت، مسح می‏کردند.(9)   

و قسطلانی گفته است که از این عبارت، جواز تبرک جستن به چیزی که جسد صالحان را لمس کرده استنباط می‏شود.(10)     

- مسلم در کتاب الصلاة از ابی جحیفه نقل می‏کند:

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) را در بیابان مکه ملاقات نمودم... وقتی بلال آب وضوی حضرت را آورد، مردم می‏شتافتند؛ بعضی به آب وضو می‏رسیدند و برخی نیز به دیگران، رطوبت آن آب را می‏رساندند و قطره‏هایی از آن را بر آنها می‏پاشیدند. و در حدیثی دیگر به همین صورت نقل می‏کند و می‏گوید: اگر کسی به آب نمی‏رسید، از رطوبت آب دست رفیقش می‏گرفت و به خود می‏مالید. نووی گوید: در این  باب است، تبرک جستن به آثار صالحان و استفاده کردن باقی مانده آب وضو و غذای او و نوشیدنی‏ها و لباس‏هایشان است.(11)           

- در جریان فتح مکه، داستان تبرک به وضوی پیغمبر(صلی الله علیه و آله) و سبقت گرفتن بر هم و نگاه نمودن ابوسفیان به این منظره و تعجب از آن، معروف است، که در کتاب‏های تاریخی ذکر شده است.

 

تبرک جستن به منبر پیامبر

سمهودی در آداب روضه منوره و حرم پیغمبر(صلی الله علیه و آله) می‏نویسد:

یکی از آداب روضه منوره و حرم پیامبر اینست که نزد منبر شریف حضرت آمده و بایستد و خدا را بخواند و او را به خاطر این که در کارش آسانی قرار داده، حمد و سپاس گوید و بر رسول خدا درود فرستد و همه نیکی‏ها را از خدا بخواهد و به او پناه برد، همان‏طور که ابن عساکر گفته است. در ادامه  آن اقشهری می‏گوید: مردانی از اصحاب رسول خدا را دیدم وقتی که در مسجد (پیامبر) بودند مانند رسول خدا قُبه جلو منبر گرفته و رو به قبله ایستادند و دعا خواندند.

- عیاض در کتاب الشفاء از ابی‏ قسط و عتبی می‏نویسد:

اصحاب رسول خدا همواره وقتی که در مسجد (پیامبر) بودند، قبّه منبر را که به سمت قبر بود، با دستان خود می‏گرفتند و رو به قبله دعا می‏کردند.(12)                

- ابوبکر اثرم می‏گوید: به ابوعبدالله (احمد بن حنبل) گفتم:

آیا لمس و مسح کردن قبر پیامبر جایز است؟ گفت: نمی‏دانم. گفتم: منبر چطور؟ گفت: آری، در این باره روایتی است که آن را از ابن ابی فدیک از ابن ابی ذئب از ابن عمر نقل می‏کنند که او (ابن عمر) منبر را مسح می‏کرد.(13) - در فصلی از کتاب شرح الکبیر چنین آمده است که می‏گوید: در باره مسح کردن منبر، روایتی وارد شده است که آن را ابراهیم بن عبدالله بن عبدالقاری نقل کرده و در آن آمده که او، ابن عمر را دید که به جایگاه نشستن پیامبر روی منبر، دست گذاشت، سپس دستش را بر صورت نهاد.(14) 

 

نتیجه‎:

با مطالعه این روایات که از کتب معتبر اهل تسنن استخراج شده دریافتیم که:

1- بر خلاف نظر وهابی‎ها، تبرک جستن به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هیچ منافاتی با توحید ندارد و اگر فقط به عنوان تبرک این اعمال انجام شود، هیچ نوع شرکی را به همراه نخواهد آورد. و مسلم است که هیچ مسلمانی رسول خدا(صلی الله علیه و اله) را با دیدی غیر از نگاه پیامبری نمی نگرد و اگر این همه محترم است به جهت پیامبری ایشان است و این که مورد رضایت خدای متعال می باشد.

2- این روایات از منابع اهل تسنن استخراج شده است و اگر فردی از این فرقه، به این روایات عامل نباشد دچار تفریط شده است و کسی نمی تواند شیعیان را متهم نماید که این افکار و اعتقادات مختص به شیعیان است .

3- این مسئله واقعیتی است که باید به آن توجه نمود که اگر تبرک به آب وضو و آبی که روی دست پیامبر ریخته می‏شد و موی پیغمبر جایز نبود؛ یقینا رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در زمان حیات خود مردم را از این اعمال نهی می‎فرمود.

4- قهراً تبرک به قبری که همه جسم پیامبر را در برگرفته است نیز باید جایز باشد، چون معیار در تبرک چیزی است که به پیغمبر وابسته بوده و به بدن مطهر و مبارک آن حضرت به نوعی چسبیده و مرتبط بوده است، مانند لباس و مو و نظایر آن و با توجه به این که قبر در برگیرنده بدن مطهر آن حضرت است، خصوصاً با توجه به این که خود وهابی‏ها می‏گویند که پیغمبر در قبر به گونه‏ای است که احساس دارد... پس تبرک جستن به قبر، چه با مالیدن دست باشد و چه بوسیدن و چه طواف در اطراف آن، اینها تبرک به بدن پیغمبر است نه عبادت آن حضرت و یا سنگ، آجر و ... .


پی‎نوشت‎ها:

1- کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبدالوهاب، سیدمحسن امین، ص 341 .

2- کشف الارتیاب فی اتباع محمد بن عبدالوهاب، سیدمحسن امین، ص‏341 .

3- حج/32 .

4- تببین باورهای شیعی، ج 3، ص 61 .

5- رسائل الهدیّة السّنیّه، ص 41 به نقل از کشف الارتیارب، ص 110 .

6- سیره حلبیه، ج3، ص 15 .

7- صحیح بخاری، ج4، ص229- 231.

8- صحیح نجاری، ج1، ص 58- 59 .

9- صحیح بخاری، ج1، ص 134 .

10- ارشاد الساری، ج1، ص 467 .

11- صحیح مسلم با شرح نووی، ج4، ص 218- 220 .

12- وفاء الوفا، علی بن عبدالله سمهودی، ج4، ص 1401 .

13- وفاء الوفا، ج4، ص 1403 .

14- عبدالرحمان بن قدامه، الشرح الکبیر، ج 3، ص 496 .

با استفاده از کتاب توحید و زیارت، آیة الله سیدحسن طاهری خرم آبادینوشته شده توسط :محسن
شنبه 6 شهریور 1389-09:58 ب.ظ
نظرات() 

Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:25 ب.ظ

Cheers! Lots of content.

look here cialis order on line buy cialis sample pack enter site 20 mg cialis cost cialis 5 mg para diabeticos walgreens price for cialis cialis 20 mg cost cialis 5 mg scheda tecnica price cialis wal mart pharmacy click here to buy cialis cialis coupon
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:54 ق.ظ

Terrific material, Thank you!
achat cialis en suisse comprar cialis navarr cialis soft tabs for sale cialis generico online cialis pills boards india cialis 100mg cost cialis e hiv cialis kaufen generic cialis pill online cialis efficacit
buy cialis delhi
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:55 ق.ظ

Helpful advice. Kudos.
cialis dosage recommendations tesco price cialis generic for cialis cialis prezzo di mercato how does cialis work generico cialis mexico cialis side effects cialis dose 30mg precios de cialis generico buy cialis online nz
where to buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 10:23 ب.ظ

Wow loads of excellent knowledge.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis rezeptfrei sterreich usa cialis online only best offers 100mg cialis we like it safe cheap cialis cialis billig what is cialis bulk cialis buy generic cialis click now cialis from canada
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:33 ق.ظ

Reliable advice. With thanks.
cialis generic cialis dosage amounts cialis tablets for sale cialis vs viagra low dose cialis blood pressure calis achat cialis en suisse 40 mg cialis what if i take cialis prices callus
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 11:53 ب.ظ

You made your point.
walgreens price for cialis cheap cialis prices on cialis 10 mg enter site very cheap cialis cialis canada cialis cipla best buy wow cialis tadalafil 100mg cialis tadalafil online cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg funziona
buy cheap cialis no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 11:00 ق.ظ

Wow loads of terrific facts!
we use it cialis online store generic cialis levitra acheter cialis kamagra achat cialis en itali enter site 20 mg cialis cost cialis wir preise cialis rckenschmerzen cialis et insomni precios de cialis generico generic cialis 20mg tablets
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 11:23 ب.ظ

Wonderful advice. Regards!
we like it cialis soft gel cialis uk we choice free trial of cialis viagra or cialis order generic cialis online pastillas cialis y alcoho cialis 5 mg cialis 5 effetti collaterali cialis 5mg billiger cialis generico lilly
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 10:17 ق.ظ

Awesome forum posts. With thanks.
buy cialis cheap 10 mg cialis without a doctor's prescription cialis savings card buy cialis online cialis 5mg prix we recommend cialis best buy look here cialis cheap canada click here take cialis cialis en mexico precio i recommend cialis generico
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 11:33 ب.ظ

Terrific forum posts. Regards.
cialis pills trusted tabled cialis softabs acheter du cialis a geneve where do you buy cialis trusted tabled cialis softabs cialis savings card cialis taglich cipla cialis online cialis et insomni cialis 10 doctissimo
buy cheap cialis on line
شنبه 10 آذر 1397 10:18 ق.ظ

You have made your point!
online prescriptions cialis cialis prices acheter cialis meilleur pri tadalafil generic cialis professional yohimbe cialis wir preise cialis 5 mg cialis prezzo in linea basso walgreens price for cialis cialis manufacturer coupon
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 10:59 ب.ظ

You have made your point!
canadian discount cialis click here cialis daily uk cialis patent expiration cialis online deutschland cialis from canada american pharmacy cialis order a sample of cialis cialis savings card buy cialis sample pack click here cialis daily uk
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 11:06 ق.ظ

Regards. Awesome stuff!
cialis generico in farmacia are there generic cialis online cialis link for you cialis price side effects of cialis we choice free trial of cialis click now cialis from canada american pharmacy cialis cialis daily walgreens price for cialis
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:57 ب.ظ

Terrific write ups, Thank you.
cialis en mexico precio cialis kamagra levitra cialis official site cialis 100mg suppliers 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis pro prices for cialis 50mg acheter cialis kamagra recommended site cialis kanada cialis 200 dollar savings card
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:37 ب.ظ

Awesome postings. Thanks!
cialis prices in england fast cialis online cialis generico en mexico chinese cialis 50 mg estudios de cialis genricos generico cialis mexico safe site to buy cialis online order a sample of cialis order generic cialis online cialis 5 mg effetti collateral
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:07 ق.ظ

Truly all kinds of awesome material!
fast cialis online warnings for cialis buying cialis in colombia achat cialis en suisse precios cialis peru overnight cialis tadalafil cialis tablets for sale pastillas cialis y alcoho cialis herbs tarif cialis france
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:56 ق.ظ

Superb forum posts. Kudos!
buy generic cialis we recommend cheapest cialis how do cialis pills work how to purchase cialis on line cialis daily new zealand il cialis quanto costa where cheapest cialis cialis for sale in europa cialis online nederland side effects of cialis
buy cialis online safely
دوشنبه 9 مهر 1397 08:48 ب.ظ

You actually revealed that really well!
what is cialis cialis sans ordonnance get cheap cialis cialis purchasing we use it cialis online store purchase once a day cialis miglior cialis generico online prescriptions cialis weblink price cialis buy brand cialis cheap
canadian pharmacy online
یکشنبه 1 مهر 1397 05:28 ب.ظ

You explained this perfectly!
canadian medications list canadian medications list canadian pharmacies best canadian pharmacy online pharmacies in usa trust pharmacy canadian aarp recommended canadian pharmacies canadian mail order pharmacies canadian medications online canada medication list
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:17 ب.ظ

Thank you, Quite a lot of stuff!

click now buy cialis brand cialis kaufen bankberweisung cialis pas cher paris look here cialis cheap canada when can i take another cialis brand cialis nl cialis 5 mg para diabeticos discount cialis cialis online napol generic low dose cialis
buy brand viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:28 ق.ظ

Regards! I like this!
getting viagra viagra pill where to buy viagra online safely buy viagra canada buy generic viagra online usa price for viagra buy canada viagra generic viagra pharmacy buy cheap viagra canada buy viagra 25mg
Buy generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:43 ب.ظ

Information well utilized.!
cialis 5mg prix prezzo cialis a buon mercato generic cialis pro cialis from canada tadalafil 5mg brand cialis nl low cost cialis 20mg cialis 5mg prix cialis patent expiration cialis sans ordonnance
Viagra 20 mg best price
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 04:40 ق.ظ

This is nicely expressed! .
viagra cheap online where can i buy viagra cheap buy viagra overnight delivery blue pill buy viagra using paypal buy viagra pill cheap viagra online pharmacy buy genuine viagra online buy herbal viagra online viagra from usa pharmacy
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 02:31 ب.ظ

Thanks a lot, Ample forum posts!

5 mg cialis pharmacie en ligne cialis en mexico precio 40 mg cialis what if i take compare prices cialis uk cialis canadian drugs cheap cialis achat cialis en itali 5 mg cialis pharmacie en ligne buy cheap cialis in uk opinioni cialis generico
Cialis online
شنبه 4 فروردین 1397 04:01 ب.ظ

You said it very well..
interactions for cialis cilas cialis 30 day trial coupon cost of cialis cvs canada discount drugs cialis brand cialis nl cialis tadalafil import cialis cialis coupon cialis et insomni
Alanna
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:51 ق.ظ
Howdy would you mind letting me know which web host you're using?
I've loaded your blog in 3 completely different browsers
and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting
provider at a honest price? Kudos, I appreciate it!
healheelpain.wordpress.com
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:42 ق.ظ
Hey very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
I will bookmark your web site and take the feeds also?
I'm glad to search out so many useful info
here in the put up, we'd like develop more techniques in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر